Polecany post

Chapati czyli tradycyjny chleb indyjski

Podpłomyki kocham od zawsze. Jako dziecko odcinałem kawałki ciasta przygotowanego przez babcię na makaron i rzucałem je bezpośrednio na blachę pieca. Kiedy tylko się upiekły a brzegi lekko poczerniały ściągałem je palcami parząc się przy tym niemiłosiernie. Siadałem na ławce przed domem cieszyłem się smakiem najlepszych na świecie podpłomyków. Z resztą do dziś nic nie poprawia mi humoru bardziej niż placek z mąki i wody upieczony na żeliwnej patelni (pieca i blachy już nie mam więc jakoś muszę sobie radzić!).





I za to kocham te placki - ich smak nie zmienił się przez lata. Tak samo smakowały wtedy na babcinej ławce, tak samo smakują dziś - pokruszone, podjadane jak chipsy w towarzystwie książki lub skubane na działce, na ławce, w ciszy... Jedyne co się zmieniło - nie mam już poparzonych palców. 




Przepis na te podpłomyki podpatrzyłem w programie "Szczypta Smaku". Zaciekawiło mnie w nim użycie czarnuszki i dopiekanie placków bezpośrednio na ogniu palnika. Spróbowałem i zaskoczyło! Zakochałem się w tych podpłomykach i zacząłem jadać je do wszystkiego. Z leczem komponowały się idealnie, z pesto koperkowym jeszcze lepiej, ale najbardziej sprawdzają się po prostu na działce, na ławce, w ciszy...




CHAPATI

1/4 szklanki pełnoziarnistej mąki pszennej
3/4 szklanki białej mąki pszennej
około 1/2 szklanki ciepłej wody
1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka czarnuszki

W misce łączymy mąkę, wodę, sól, czarnuszkę i zagniatamy ciasto. Dobrze wyrabiamy i przykrywamy ściereczką. Odstawiamy na pół godziny do lodówki. Ponownie wyrabiamy ciasto i odrywamy po kawałku. Wałkujemy na niezbyt cienkie placki i smażymy na suchej żeliwnej patelni (teflonowa też przejdzie - musi być tylko dobrze rozgrzana). Kiedy już się upieką warto rzucić je bezpośrednio na palnik na około 15 sekund z każdej strony. 

Smacznego!



Komentarze

  1. beautiful pics, gorgeous atmosphere, thank you for sharing, have a nice week end, liên

    OdpowiedzUsuń
  2. Rozumiem tę miłość. Mam to samo :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Miałam okazję skosztować kiedyś takiego chleba i muszę przyznać, że jest bardzo dobry. Plus, że jest też łatwy do samodzielnego przyrządzenia :)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :)

o mnie

...bo w kuchni wszystko się zaczęło.
Najpierw była kuchnia babcina - pachnąca chlebem, pierogami i szarlotką. To było miejsce, gdzie przy starym bielonym stole cała rodzina zachwycała się smakiem domowego rosołu z makaronem.
Potem była kuchnia mojej mamy - pełna zapachów i aromatów, począwszy od jajecznicy ze szczypiorkiem, poprzez wołowe bitki z młodą kapustą, na serniku "najlepszym na świecie" kończąc.
Teraz czas na moją kuchnię - miejsce gdzie tradycję przełamuję tym co nowe, inne i nieznane. I choć zawsze marzyłem by zostać pisarzem, to właśnie gotowanie stało się pasją mojego życia.
Inną moją pasją jest muzyka - to ona często nastraja mnie do gotowania, lubię podrygiwać w takt ulubionych piosenek podczas kuchennej krzątaniny i wymyślać nowe potrawy nucąc w myślach stare i nowe przeboje.
Tak więc chwyć za ulubioną drewnianą łyżkę i próbuj wraz ze mną smaków znanych i nieznanych - a przy okazji potańczymy :)


P.S. Teksty i zdjęcia znajdujące się na tym blogu są mojego autorstwa.

Przepisy, jeśli nie są oznaczone inaczej są moimi przepisami. Zanim zaczniesz kopiować – zapytaj!


Dziękuję.
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Durszlak.pl

WASZE ULUBIONE

Copyright © Old White Table