Polecany post

Żytni na zakwasie z prodiża






Nie mogło być inaczej - skoro Światowy Dzień Chleba to będzie przepis na chleb, który ostatnio najczęściej gości na naszym stole. Robi się go szybko, wystarczy tylko dzień wcześniej dokarmić zakwas. Rano mieszamy zakwas z mąką i wodą i w zasadzie chleb gotowy. Musimy mu tylko dać trochę czasu, nie wolno go pośpieszać, niech rośnie powoli. A kiedy podwoi swoją objętość wtedy mamy pewność, że chleb jest gotów by go upiec.
Poniższy chleb upiekłem w prodiżu - odnalezione na strychu urządzenie świetnie sprawdza się podczas domowego wypieku wszelkiego rodzaju pieczywa. Odkryty na nowo przeżywa swoją druga młodość. Spróbujcie a nie pożałujecie. A jeśli nie macie prodiża - nic straconego, poniższy chleb z powodzeniem można upiec w piekarniku.




ŻYTNI NA ZAKWASIE

200 g dokarmionego i aktywnego zakwasu żytniego
200 ml wody w temperaturze pokojowej
200 g mąki żytniej typ 720
200 g mąki pszennej typ 850
łyżeczka soli
łyżka oleju
 
Wszystkie składniki mieszamy dokładnie kilka minut do uzyskania gładkiej konsystencji. Prodiż lub keksówkę wykładamy papierem do pieczenia, przekładamy ciasto i pozostawiamy na 2-3 godziny (czasem nawet na dłużej - chleb powinien podwoić swoją objętość). Pieczemy około 35-40 minut ( w piekarniku ustawiamy temperaturę na 200 stopni). Studzimy na kratce.

Smacznego!



Komentarze

  1. Wspaniały chleb i prosty. Coś mi się wydaje że prodiże zaczynają żyć drugim życiem i to jest świetna sprawa :) Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie nadają się nie tylko do ciast ale właśnie do chleba - skórka jest nieco grubsza i jeszcze bardziej chrupiąca :)

    OdpowiedzUsuń
  3. U nas pewnie też gdzieś na strychu znalazłby się prodiż :) Może warto go znów zacząć używać.

    Lubię takie chleby, które same wyrastają. W roboczym tygodniu sprawdzają się najlepiej.

    pozdrawiam ciepło!

    OdpowiedzUsuń
  4. Piękny chleb i pewnie bosko smakuje :)
    U mnie w domu jest tylko misa od prodiża, która służy głównie do smażenia owoców. Zazdroszczę całości urządzenia :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Prodiż musiałabym pożyczyć od babci i mogę piec! :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo lubię żytnie pieczywko! SUper wygląda taki chlebek z prodiża.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Stary dobry prodiż :) Nie pomyślałabym, żeby upiec w nim chleb, ale widzę, ze warto spróbować, bo Twój wygląda na bardzo udany :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :)

o mnie

...bo w kuchni wszystko się zaczęło.
Najpierw była kuchnia babcina - pachnąca chlebem, pierogami i szarlotką. To było miejsce, gdzie przy starym bielonym stole cała rodzina zachwycała się smakiem domowego rosołu z makaronem.
Potem była kuchnia mojej mamy - pełna zapachów i aromatów, począwszy od jajecznicy ze szczypiorkiem, poprzez wołowe bitki z młodą kapustą, na serniku "najlepszym na świecie" kończąc.
Teraz czas na moją kuchnię - miejsce gdzie tradycję przełamuję tym co nowe, inne i nieznane. I choć zawsze marzyłem by zostać pisarzem, to właśnie gotowanie stało się pasją mojego życia.
Inną moją pasją jest muzyka - to ona często nastraja mnie do gotowania, lubię podrygiwać w takt ulubionych piosenek podczas kuchennej krzątaniny i wymyślać nowe potrawy nucąc w myślach stare i nowe przeboje.
Tak więc chwyć za ulubioną drewnianą łyżkę i próbuj wraz ze mną smaków znanych i nieznanych - a przy okazji potańczymy :)


P.S. Teksty i zdjęcia znajdujące się na tym blogu są mojego autorstwa.

Przepisy, jeśli nie są oznaczone inaczej są moimi przepisami. Zanim zaczniesz kopiować – zapytaj!


Dziękuję.
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Durszlak.pl

WASZE ULUBIONE

Copyright © Old White Table