środa, 16 marca 2016

Hummus Jaglany


Przepisów na hummus jest mniej więcej tyle ile blogów kulinarnych. I mniej więcej tyle też ich wypróbowałem. Zaopatrywałem się w przeróżne składniki, bawiłem się różnymi technikami, ucierałem bardziej lub mniej, doprawiałem tym i tamtym... A i tak urzekł mnie ten jedyny!

Uwielbiam hummus. Kilka ulubionych surowych warzyw, kromka chleba, oliwa i śniadanie lub kolacja gotowa. Nie ma się co spierać a już tym bardziej opierać. Jeśli jeszcze nie próbowaliście to nic nie wiecie o śniadaniu idealnym. Nie wiem na co do tej pory czekaliście, hummusu po prostu trzeba spróbować!

Moja ulubiona wersja to ta z kaszą jaglaną. Zapewne dlatego, że sama kasza jaglana jest ostatnio moim ulubionym składnikiem dosłownie do wszystkiego. Więcej z nią przepisów już wkrótce ale ze spróbowaniem tego cuda nie czekajcie, do dzieła!



wtorek, 8 marca 2016

Curry z wołowiną, batatem i jarmużem


Wiem, że wielu z Was namówienie do przygotowywania obco brzmiącej potrawy nie będzie rzeczą łatwą ale zakładam też że curry (czyt. kary) obiło się o uszy wystarczającą ilość razy by w końcu zabrać się za jego przygotowanie. Ta dziwnie brzmiąca nazwa to nic innego jak gęsty, wyśmienity sos w którym można „zatopić” dosłownie wszystko na co przyjdzie Wam ochota. Można kombinować ze smakami i składnikami, z mięsem lub bez, możliwościom nie ma końca.


Ja uwielbiam curry zajadać w miseczce, z porcją dzikiego ryżu, w chłodne wietrzne dni. uwierzcie mi że nic nie rozgrzewa lepiej. Namówiłem Was? W takim razie do gotowania przystąp!